+90 222 220 10 06

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodonti nedir?

Ortodonti; dişleri, çene kemiklerini ve yüz yapılarını içeren düzensizliklerin önlenmesi, teşhis ve tedavisi üzerine uzmanlık eğitimi gerektiren bir diş hekimliği dalıdır. Bu branşda çalışma yapan diş hekimlerine ortodontist adı verilir.

Çocuklar için ilk randevu ne zaman olmalıdır?

7-8 yaşlar, çocuklarda diş değişiminin başladığı ve kemiksel problemlerin belirlenmesini sağlayacak yeterli kemiksel büyümenin olduğu dönemdir. Erken dönemde yapılan muayeneler ortodontistin tedaviye başlamak için en uygun zamanı belirlemesine olanak sağlar. Çene kemiklerini içeren problemlerde tedaviye başlama yaşı önem kazanmaktadır.

Ortodontik tedaviye ihtiyacım var mı?

Ortodontistiniz tarafından ağız ve diş muayenesi, çene modellerinizin oluşturulması, fotoğraflarınızın çekilmesi ve bazı özel röntgen filmlerinin çekilmesini içeren kapsamlı bir muayeneden sonra ortodontik tedavi ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin içeriği belirlenir.

Neden tedavi olmalıyım?

Çapraşık dişler, diş yüzeylerinin temizlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum diş çürükleri ve diş eti hastalıklarında artışlara neden olabilir. Öne eğimli üst ön dişler travma sonucu kırılmalara daha yatkın hale gelmektedir. Ters kapanış, çenelerin uygun şekilde büyümesini engelleyebilir, dişlerde aşınmalara neden olabilir. Açık kapanış, çiğneme fonksiyonunda bozukluklara ve konuşma problemleri ile sonuçlanabilir.

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Ortodontik tedavi, dişleri hareket ettirmek, kasları ya da çenelerin büyümesini etkileyebilmek amacıyla çeşitli tipte sabit ve hareketli aparey uygulamalarını içerir. Bu uygulamalar dişlere ve çenelere hafif kuvvetler uygulayarak mevcut problemlerin düzeltilmesini hedefler.

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması var mıdır?

Gülümsemenizden memnun değilseniz, diş ve yüz estetiğinizi beğenmiyorsanız her yaşta ortodontik tedavi olabilirsiniz.

Tedavim ne kadar sürede tamamlanır?

Ortodontik tedaviler genellikle 12-24 ay süreyle devam etmektedir. Ancak mevcut problemin şiddeti, hastanın yaşı, kooperasyonu ve ağız hijyeni gibi faktörler tedavi süresini etkilemektedir. Tedavinin en kısa sürede ve en iyi şekilde bitirilebilmesi için hekiminizin uyarılarını dikkate almalı ve randevularınızı aksatmamalısınız.

Diş telleri takılırken ağrı olur mu?

Diş telleri takılırken herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Takiben 1-2 gün süreyle dişlerinizde hassasiyet oluşabilir, diş telleriniz yanaklarınıza ya da diş etlerinize rahatsızlık verebilir. Bu durumda doktorunuzdan temin edeceğiniz koruyucu ağız mumlarını kullabilirsiniz.

Diş telleri dişlerime zarar verir mi?

Ağız bakımı iyi yapıldığı sürece diş tellerinin dişlere bir zararı yoktur. Ancak teller, dişlerin etrafında yiyecek artıklarının birikimini kolaylaştırmaktır. Eğer yeterli ağız bakımı yapılmazsa, dişlerde çürükler oluşabilir, diş eti problemleri ortaya çıkabilir.

Tedavimi geciktirecek şeyler nelerdir?

Her bireyin tedaviye cevabı farklıdır. Ancak, tedaviye uyum gösterilmemesi, kaçırılan randevular, yetersiz ağız hijyeni, hatalı beslenme ya da tellerin kırılıp dişten uzaklaşması gibi nedenlere bağlı olarak tedavi süresi uzayabilir

Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tedavi bittikten sonra geri dönüşü önlemek ve en aza indirgemek için belirli bir süre pekiştirme tedavisi (retansiyon) gerekmektedir. Bu dönemde düzgün konuma getirilen dişlerin, eski haline dönmesini engellemek amacıyla hareketli ya da sabit koruyucu apareyler uygulanmaktadır. Hekiminizin önerdiği şekilde aparey kullanımı, ortodontik tedavi sonuçlarının kalıcı olmasında önemlidir.

Çocuğum ağız solunumu yapıyor, bu durum diş yapısına etki eder mi?

Ağız solunumu ve ağız açık uyuma, diş ve çene yapısını etkileyen bir faktördür. Ağız solunumuna bağlı üst çenede darlık olmakta ve ön dişler arasında açık kapanış problemi ortaya çıkmaktadır.

Çocuğumun uzun süre emzik kullanması diş yapısına etki eder mi?

Biberon ve yalancı emzik kullanımı en geç 3,5-4 yaşlarında bırakılmalıdır. Uzun süren alışkanlıklar, diş ve çene yapısında bozulmalara neden olur.

Çocuğumun parmak emme alışkanlığı var, ne yapmalıyım?

Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde, ön dişler arasında açık kapanış problemi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle alışkanlığın bırakılmasına yönelik çocuk ile iletişime geçilmeli, gereken durumlarda hatırlatıcı olarak alışkanlık kırıcı apareyler uygulanmalıdır.